>> góry/duże ściany

 >> skały

 

 
 
                     
       
   
Położenie:
Alpy Julijskie, Słowenia.

Bazą wypadową na północną ścianę Triglav jest schronisko Aljazev Dom położone w dolinie Vrata. Do schroniska można dojechać lub podejść 11 km szutrową drogą z miejscowości

   

Mojstrana, położonej przy głównej drodze Ljubljana - Kranjska Gora. Od południowej granicy Polski do Mojstrany jest w przybliżeniu 800km asfaltu.

Jedyną sensowną bazą noclegową pod północną ścianą Triglavu jest schronisko Aljazev Dom (uwaga: zniżki 50% dla posiadaczy legitymacji OEAV i DAV i in.), biwakowanie na dziko jest zabronione (Triglavski Park Narodowy) i zakaz ten jest przestrzegany i kontrolowany (Straż Parkowa), a łamanie go jest "nagradzane" wysokim mandatem.
Jeżeli życie w schronisku to nie to czego szukamy - Mojstrana jest w stanie zaspokoić wszystkie potrzeby. Znajdziecie tam sklep spożywczy (mały market), camping oraz pokoje do wynajęcia w co drugim domu, informację turystyczną. Resztę potrzeb można zaspokoić w Kranjskiej Gorze.

   
       
  Najlepszym okresem do wspinania jest lipiec - sierpień. Przez Słoweńców północna ściana Triglavu nazywana jest po prostu Stena w najwyższym punkcie osiąga wysokość 1000m i szerokość 3km. Wytyczono na niej ok. 100 dróg (wraz z wariantami) w różnym przedziale trudności, w prawej części znajduje się monolit skalny Sfing, coś dla wspinaczy o bardziej skałkowym zacięciu.    
Dużą zaletą wspinania na Triglavie jest krótkie podejście ok. 1,5 - 2h z Aljazew Dom, wyjątek stanowi Sfing’s gdzie podejście w zależności od wariantu (wspinanie się IV-V drogą Prusik-Szalay do często zaśnieżonego Amfiteatru, 5 h albo dojście na Plemenice via ferratą zaczynającą się na przełęczy Luknja, a następnie wykonanie pięciu zjazdów, co łącznie zajmuje ok. 4 h) zajmuje ok. 5h.
Zejście ze ściany zajmuje ok. 2,5 h, szlak zejściowy w kierunku przełęczy Luknja jest męczący i miejscami bardzo eksponowany, a z przełęczy należy kierować się w prawo w stronę ściany i dalej do schroniska. Istnieje możliwość spędzenia nocy w najwyżej położonym w Słowenii, schronisku Kredarica (2500 m. npm.), dodatkowa 1h podejścia po zakończeniu wspinaczki.
W ścianie jest dużo półek, na których nieoczekiwany biwak będzie komfortowy.
Należy pamiętać o wodzie, pod ścianą może być z tym problem.
Mega klasykiem ściany jest kombinacja dróg Skalaska - Copov VI+.
 

>> Sprzęt potrzebny do wspinania to standardowy zestaw kości, tri-camy mogą być pomocne (jest to wapień), kilka friendów, młotek i haki (może się przydać do wzmocnienia stanowisk - ale nie koniecznie), lina podwójna i KASK!!! - jest krucho.

>> Na szczyt Triglavu prowadzą również via ferraty.

>> W schronisku, jak i Mojstrana nie dostaniemy przewodnika wspinaczkowego i info o przebiegu dróg wspinaczkowych. Ewentualnie można takie info uzyskać w informacji turystycznej w Mojstranie, ale nie zawsze.

>> Zapraszamy do przeczytania relacji z wyjazdu na stronie AKG Łódź:
http://www.akglodz.org/relacje/alpejski_tour.php

>> Foty autorstwa Bartka Malinowskiego

© paweł grenda vel Grendii 2005