>> góry/duże ściany

 >> skały

 

 
 
       
Orpierre - malutkie, urokliwe miasteczko na południu Francji, niecałe 200km od Lazurowego wybrzeża i 60km od osławionego Ceuse. Ponoć jest to najlepsze miejsce we Francji dla tych mniej ekstremalnych wspinaczy. Ogromna liczba łatwych dróg (są nawet obite drogi o wycenie 3a!!!), krótkie podejścia i ringi BARDZO gęsto poosadzane. A wspinanie....hmm.. całkiem fajne, ale miejscami mało urozmaicone (np. bardzo dużo dróg idących ukośnymi "parapetami" w przewieszeniu). Moim zdaniem rejon jak najbardziej godny odwiedzenia,ale max na 10dni (dobry gdy np jesteśmy w Ceuse i robi się chłodno - 1h samochodem i jesteśmy w Orpierre).
   
 
 

Jak już wspomniałem w Orpierre jest przede wszystkim uważane za rejon dla początkujących wspinaczy,ale myślę, że osoba wspinająca się powiedzmy do 7c RP nie będzie się tam nudzić przez dobre 10 dni. Dróg jest sporo, począwszy od obitych trójek i czwórek, przez sporą ilość dróg od 5c do 7a i dodatkowo w rejonie Chateau drogi do 7c, to tak ogólnie...
W Orpierre jest też sporo wielowyciągówek. Niestety nie miałem okazji spróbować ale wg przewodnika sporo jest np 6-ciowyciągowych, łatwych i obitych dróg.

Uwaga! Jest nowy rejon "Le Puy" który nie jest opisany w topo (jest o nim wzmianka ale brak wypisanych

 

dróg), który jest POTWORNIE kruchy i .... średnio urokliwy. Jest tam kilka 6a i 6b, jedno 6c i jedno 7a - drógie wyciągi od 7b do 8a+.

Topo do nabycia w sklepie, na campingu i w sklepie wspinaczkowym "Vertige" w cenie 15 euro (2005), ale dla tych którym nie przeszkadza łamanie praw autorskich KOMPLETNE TOPO do ściągnięcia z lewej strony (plik rar).

SPANIE itd..

Do wyboru mamy:
a)
camping w cenie 5 euro (2005), całkiem przyzwoity i z basenem. Łatwo go znaleźć, bo jest tylko jeden w Orpierre
b) wersja niskobudgetowa :) Można dyskretnie rozbić się namiotem na plateau przed starym kamieniołomem. Idziemy ścieżką prowadzącą do sektoru "Le Puy" tylko gdy droga na ów sektor schodzi z szerokiej ścieżki podejściowej idąc prosto, my podążamy do góry zakosami - łatwo trafić - kierujemy się na wielką grotę (widać ją z miasteczka). Podejście z centrum Orpierre trwa jakieś 15min, woda bez problemu - kilka ujęć w miasteczku, a jak jesteśmy dyskretni to i ciepły prysznic możliwy...

...i to by było na tyle. Fajnego wspinu!

   
               
 © marcin szymelfenig 2005