>> góry/duże ściany

 >> skały

 
  Z lewej strony znajduje się lista miejsc, które opisaliśmy. Są to informacje z "pierwszej ręki" - miejsca , które sami odwiedziliśmy. Co można tam znaleźć? Krótki opis: gdzie spać, jak dojechać, na co zwrócic uwagę - krótko i treściwie. W dziale "Alpy" dodatkowo zeskanowane, dokładne (naogół) mapy. Nie sugerujcie się też zawsze "zaszufladkowaniem" danego miejsca - zdarzają się wyjazdy łączące np.wspinanie na dużych ścianach i w słonecznych skałkach.Miłej lektury!  

 
  • samochód - zdecydowanie najwygodniejszy, acz nie najtańszy, jaki jest każdy widzi....
  • autostop - dla niektórych cel sam w sobie, dla innych oszczędność. Jeżeli chcesz jechać na zachód europy, to zdecydowanie polecamy - 2000 km w 2-3 dni za 0 PLN
  • koleje - na ogół drogie, ale zdarzają się wyjątki: bilety weekendowe; interrail; kolej hiszpańska......
 
  • tanie linie lotnicze - objawienie ostatnich lat, przy dodrobinie sprytu i wysiłku można przelecieć np. z PL do Barcelony za 200PLN (z wszystkimi opłatami!)
  • rower - bardzo tani w eksploatacji :) Bardzo często rowery są zwolnione z opłat np. na promach (Polferries).
 
 

Najtańszym sposobem zakwaterowania jest spanie "na dziko". Najczęściej nie ma z tym większych problemów, chociaż wszystko zależy od miejsca. W Alpach teoretycznie można tylko biwakować, jednakże w praktyce nikt nie robi problemu gdy śpimy kilka dni w jednym miejscu (jeżeli nie śmiecimy!!!). W skałach bywa różnie, aczkolwiek bardzo żadko jesteśmy zmuszeni do spania na campie. Szczególnie godne polecenia jest spanie pod przewieszonymi sektorami (ach ten Ceuse!) .  
   
Podstawą jest dyskrecja - starajmy "nie rzucać" się w oczy. Często można np. zapytać się właściciela, czy nie moglibyśmy rozbić się na jego posesji - bardzo dobry patent w PL!!! W niektórych krajach (np Szwecja) mamy prawo rozbić swój namiot na jedną noc. Jedyny warunek - min. 150 m. od najbliższych zabudowań
             

 

 

 

© marcin szymelfenig 2005